Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)

cover biotech acta general

Biotechnologia Acta Т. 18, No. 1, 2025
С. 30-37, Бібліограф. 53, англ.
УДК: 628.35
doi: https://doi.org/10.15407/biotech18.01.030

Повий текст (PDF, англ)

РОЛЬ ІММОБІЛІЗАЦІЇ МІКРООРГАНІЗМІВ У БІОТЕХНОЛОГІЇ ВИДАЛЕННЯ СПОЛУК НІТРОГЕНУ

А.О. Гриневич, Л.А. Саблій

National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”

В останні роки, технології з використанням іммобілізованих мікроорганізмів демонструють значний потенціал для вдосконалення процесів очищення стічних вод, надаючи значні переваги.

Мета. Аналіз сучасних біотехнологій видалення сполук нітрогену зі стічних вод та їх модифікацій із використанням іммобілізованих мікроорганізмів, обґрунтування необхідності впровадження методів іммобілізації для вдосконалення технологій очищення стічних вод.

Методи. У дослідженні використано структурно-логічний та бібліосемантичний аналіз для вивчення ролі іммобілізації у вдосконаленні технологій видалення сполук нітрогену. Проаналізовано публікації з баз даних Web of Science, Scopus, PubMed та Google Scholar.

Результати. Проаналізовано сучасні підходи до видалення сполук нітрогену зі стічних вод, зокрема технології MLE, A2/O, UCT та ANAMMOX, у поєднанні з використанням іммобілізованих мікроорганізмів. Встановлено, що іммобілізація підвищує ефективність очищення завдяки стабільності процесів, зниженню енерговитрат та компактності систем. Виявлено, що ключовими чинниками, які потребують подальшого дослідження, є оптимізація носіїв, їх матеріалів та умов застосування для забезпечення максимальної ефективності роботи систем.

Висновки. Встановлено, що іммобілізація мікроорганізмів ефективно підвищує стабільність, продуктивність і енергоефективність технологій видалення сполук нітрогену, проте потребує подальших досліджень щодо оптимізації носіїв.

Ключові слова: біотехнологія, мікроорганізми, сполуки нітрогену, іммобілізація, стічні води, нітрифікація, денітрифікація, носії мікроорганізмів.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2025