ISSN 2410-7751 (Print)
ISSN 2410-776X (Online)
Biotechnologia Acta Т. 18, No. 1, 2025
С. 16-29, Бібліограф. 70, англ.
УДК: 004.9:612.822
doi:https://doi.org/10.15407/biotech18.01.016
Повий текст (PDF, англ)
АДАПТАЦІЯ В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СТРЕСОВИХ УМОВАХ: ДЕЯКІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОСЛІДЖЕНЬ
П.В. Білошицький1, О.М. Ключко2, Ю.М. Онопчук3, Г.В. Лізунов4, K.S. Lyman5, A.G. Lizunova6
1Уманський державний педагогічний університет ім.П.Тичини, Умань, Україна
2Національний авіаційний університет, Київ, Україна
3Інститут кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН, Київ, Україна
4Інститут космічних досліджень НАНУ-ДКАУ, Київ, Україна»
5Washington State University, USA
6Luxoft Global Operations GmbH: Zug, CH, USA
Адаптація є фундаментальним явищем, що забезпечує виживання біологічних організмів у мінливих умовах середовища; вивчення цього і пов’язаних з ним явищ критично необхідне людям не тільки за умов мирного життя, але й війни.
Мета. Опис деяких технологій досліджень та результати їх застосування для вивчення адаптації різних організмів до стресових екстремальних гірських умов.
Методи. Порівняльний аналіз великої кількості даних експериментів і спостережень філогенетично різних організмів у змінених стресових умовах гіпоксії, інших факторів високогір’я. Стандартні методи лабораторних аналізів деяких показників життєдіяльності біологічних організмів. Для збору комах застосовували денний і нічний методи збору з використанням світлової пастки; в деяких випадках використовувалися феромони. Математичне та програмне моделювання.Результати. Розглянуті сучасні уявлення про фізіологічну адаптацію на основі українських та зарубіжних класичних та сучасних досліджень. Було розглянуто еволюційні аспекти досліджень адаптації з урахуванням двох основних стратегій адаптації біологічних організмів, а також розглянуті еволюційні аспекти адаптації до гіпоксії на прикладі комах і ссавців (ховрахів). Детально описані використані технології досліджень та отримані результати — як результати польових спостережень, так і зареєстровані в лабораторних умовах. Основну увагу було сконцентровано на результатах сучасних робіт українських вчених.
Результати. Таким чином детально охарактеризовано різні напрямки досліджень — для комах і для ссавців (ховрахів). Особливу увагу було приділено проблемам адаптації людини до стресових умов; ефекти були зареєстровані на волонтерах зі спеціальних груп (рятувальників, льотчиків тощо). Продемонстровано математичну модель короткочасної адаптації людини до гіпоксії.
Висновки. Наведено результати багаторічних досліджень адаптації на прикладах хребетних та безхребетних організмів. Проведено комплексний аналіз отриманих результатів. Запропоновано також ряд загальнотеоретичних висновків, зроблених на основі представлених результатів. Функціональну адаптацію було покладено в основу методів гіпокситерапії.
Ключові слова: адаптація, екстремальні умови, стресові умови, числові показники фізіологічних функцій, математичне моделювання.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2025