Оберіть свою мову

ISSN 2410-7751 (Друкована версія)
ISSN 2410-776X (Електронна версія)

5 2022 200pxl

Biotechnologia Acta  Т. 15, # 5, 2022
С. 47-57. Бібліогр. 33, англ.
УДК 57.088.2
https://doi.org/10.15407/biotech15.05.047

 НЕЙРОПОВЕДІНКОВИЙ І ЗНЕБОЛЮВАЛЬНИЙ ЕФЕКТ Ocimum gratissimum LINN. ЕФІРНА ОЛІЯ ЛИСТЯ У МИШЕЙ Wistar albino

 Onosetale E. Aigbomian1,  Comfort T. Senjobi 2, S. A. Onasanwo3, M. O. Olatunde4, Taiye R. Fasola1

1 Department of Botany, University of Ibadan, Nigeria.
2 Department of Plant Science, Olabisi Onabanjo University, Ago-Iwoye, Nigeria
3 Department of Physiology, University of Ibadan, Nigeria.
4 Department of Pharmacology and Therapeutics, University of Ibadan, Nigeria

Дослідження показали, що знеболювальні препарати можуть бути нейропротекторними. Ocimum gratissimum Linn. який широко використовується в традиційній медицині для лікування слабкості та багатьох інших нейрофармакологічно пов’язаних захворювань, до кінця не вивчений.

Мета. Це дослідження було розроблено з метою вивчення безпечності споживання, нейроповедінкових і знеболювальних ефектів ефірної олії листя Ocimum gratissimum Linn (EOOG) у мишей.

Методи. Гостру токсичність EOOG визначали за стандартним методом, тоді як нейроповедінкові властивості оцінювали за допомогою відкритого поля для виховання, викликаного новизною (NIR), догляду, викликаного новизною (NIG) і рухової активності мишей. Для визначення частоти падіння голови використовувався апарат hole board. Y-подібний лабіринт використовувався для короткочасної пам'яті. Механічні дослідження проводили з атропіном (мускариновий блокатор, 0,5 мг/кг), пропанололом (неселективний блокатор ß-адренорецепторів, 0,2 мг/кг), галоперидолом (блокатор дофамінових рецепторів, 0,2 мг/кг), ципрогептадином (серотонінергічний антагоніст, 0,5 мг/кг). мг/кг) і йохімбін (ά-2-адреноблокатор, 1 мг/кг). Анальгетичну активність Ocimum gratissimum досліджували за допомогою тесту на звивання з оцтовою кислотою та термічного болю.

Результати. Середня летальна доза (LD50) Ocimum gratissimum становила 2449 мг/кг. EOOG значно зменшив поведінку, спричинену новизною, залежно від дози. Спостерігалося, що дослідницька активність тварин, які отримували EOOG, зменшувалася незалежно від дози, причому найвища доза (40 мг/кг) не виявляла активності на апараті з отворами. EOOG викликав значне зниження рухової активності у всіх дозах незалежно від дози, але при найнижчій дозі. У Y-лабіринті EOOG не справляв жодного суттєвого впливу на робочу пам’ять, оскільки вироблена зміна у відсотках істотно не відрізнялася від контролю. EOOG в анальгетичному аналізі на гарячій пластині показав збільшення часу реакції, що свідчить про аналгетичну властивість центральної нервової системи.

Висновки. Результати дослідження показали, що EOOG може мати седативні властивості завдяки своїй здатності пригнічувати NIR та NIG, падіння голови та рухову активність. Крім того, інгібування ноцицепції, відзначене в цьому дослідженні, свідчить про антиноцицептивну активність, яка може здійснюватися через периферичний або центральний опіоїдний рецептор.

Ключові слова: Ocimum gratissimum, нейропротектор, болезаспокійливий, лікарські рослини.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2022