- Деталі
- Перегляди: 76
ISSN 1995-5537
Ж-л «Біотехнологія» Т. 4, № 2, 2011
С. 61-69, бібл. 55, англ.
УДК 579.841.21:579.222.4
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківськ
Виділено штам бактерій Azotobacter chroococcum, які продукують і екскретують меланін. Екскрецію меланіну спостерігали тільки на середовищі Ешбі з бензойною кислотою, а на середовищі з манітолом як джерелом вуглецю вона була відсутня. Описано деякі властивості бактеріального меланіну (спектр поглинання, відновлення перманганатів до манганатів, швидкість знебарвлення пероксидом водню, співосадження з іонами кальцію). Запропоновано схему виділення та очищення бактеріального меланіну. Встановлено, що частково очищений меланін в 1,4–1,8 раза пришвидшує ріст проростків рослин томату, ріпаку, редису та салату посівного. У зонах агаризованого середовища, забарвлених меланіном, було виявлено кристали. Показано, що кристали утворюються на поверхні агаризованого живильного середовища, у товщі та на поверхні бактеріальних штрихів. Обговорюється можливий зв’язок між меланогенезом і утворенням кристалів, а також практичне застосування продукування меланіну бактеріями Azotobacter chroococcum.
Ключові слова: Azotobacter chroococcum, меланізація, кристали, кальцифікація.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 74
ISSN 1995-5537
Ж-л «Біотехнологія» Т. 4, № 2, 2011
С. 9-23, библ. 92, рос.
УДК 544.773.432:615.272+66.095.26
ПОЛІМЕРНІ СИСТЕМИ З КОНТРОЛЬОВАНИМ ВИВІЛЬНЕННЯМ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ СПОЛУК
Інститут біохімії ім. А. В. Палладіна НАН України, Київ
В огляді проаналізовано полімерні системи з контрольованим вивільненням біологічно активних сполук (БАС): лікарських речовин (ЛР), пептидів, протеїнів, гормонів. Показано можливості створення для таких систем матриць, синтезованих на основі природних (желатин, полісахариди, похідні целюлози, хітозан, протеїни шовку) і синтетичних (аліфатичні поліефіри, поліметакрилова кислота, поліетиленгліколі, поліаміди, поліуретани, гідрогелі тощо) полімерів. Подано класифікацію полімерних систем залежно від механізму вивільнення ЛР: контрольована дифузія, гідролітична й ензиматична деструкція, набухання. Описано технології, що дають змогу варіювати час контрольованого вивільнення БАС із полімерної системи від декількох хвилин (наночастинки) до місяців (матриці, резервуари) і більше (імплантати).
Ключові слова: полімерні системи, біологічно активні сполуки, контрольоване вивільнення.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 85
ISSN 1995-5537
Ж-л «Біотехнологія» Т. 4, № 2, 2011
С. 54-60, бібл. 11, рос.
УДК 541.16:548.73+576.52
ОДЕРЖАННЯ ДОВГОМІРНИХ КАТАЛІТИЧНИХ УТВОРЕНЬ ВУГЛЕЦЮ ТА ВИВЧЕННЯ ЇХНЬОЇ БІОСУМІСНОСТІ
Нацiональний науковий центр «Харкiвський фiзико-технiчний інститут» НАН України, Харків
Iнститут проблем крiобiологiї i крiомедицини НАН України, Харків
Запропоновано новий підхід для одержання багатошарових вуглецевих нанотрубок і нановолокон з використанням шахтної печі з ламінарним потоком вуглеводневого газу. Дослідження реакційної здатності різних солей заліза (FeS, FeCl3, FeSO4, карбонільного заліза і т. д.) показало, що застосування хлорного заліза забезпечує одержання каталітичних утворень вуглецю найбільшої довжини та з мінімальною кількістю сажоподібних включень.
Чистота каталітичних утворень вуглецю після високотемпературної рафінації у вакуумі при температурі 2 500 0С становила 99,97%. Вивчення біосумісності одержаних каталітичних утворень вуглецю під час контакту з культурою клітин та після імплантації лабораторним тваринам не виявило істотного токсичного впливу.
Ключові слова: вуглецеві нанотрубки, токсичність наноструктур, біоінженерія.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 78
ISSN 1995-5537
Ж-л «Біотехнологія» Т. 4, № 2, 2011
С. 86-91, бібл. 19, укр.
УДК 582.998.1:577.151.64
М. М. Марченко, А. Є. Шелифіст, Л. М. Чебан
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Вивчено особливості розвитку Saussurea discolor та S. porcii, культивованих in vitro за умов різного якісного та кількісного вмісту в живильному середовищі ауксинів індолілацетату та індолілбутирату. Дослідженню підлягали катодні й анодні форми естераз експлантатів обох видів. Як катодним, так і анодним ізоформам ензиму притаманна низька електрофоретична рухливість. Доведено сталість спектра катодних естераз експлантатів обох досліджуваних видів незалежно від якісного та кількісного вмісту ауксину в живильному середовищі, що свідчить про можливість їх використання як генетичних маркерів.
Ключові слова: Saussurea discolor, Saussurea porcii, естераза, електрофоретичні спектри.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- Деталі
- Перегляди: 70
ISSN 1995-5537
Ж-л «Біотехнологія» Т. 4, № 2, 2011
С. 46-53, бібл. 53, укр.
УДК 575.222.7:581.1
Н. А. Матвєєва, О. М. Кіщенко, А. М. Шаховський, М. В. Кучук
Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, Київ
Розроблено методику генетичної трансформації ряски Lemna minor L. (Lemnaceae, Monocotyledons) з використанням Agrobacterium rhizogenes без застосування ацетосерингону. Трансгенні рослини ряски з генами туберкульозних антигенів ESAT6 та Ag 85B було отримано з частотою 2% прямою регенерацією з пазушних меристем без стадій утворення «бородатих коренів» та калюсу. Така методика дозволяє істотно скоротити час одержання трансгенних рослин та створювати трансформовані рослини ряски з генами, що становлять практичний інтерес.
Ключові слова: Lemna minor, Agrobacterium rhizogenes, генетична трансформація, гени туберкульозних антигенів ESAT6 та Ag 85B.
© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008
- ДИСКРЕТНО-ІМПУЛЬСНЕ ВВЕДЕННЯ ЕНЕРГІЇ ДЛЯ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ БІОТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ У СПИРТОВОМУ І ХЛІБОПЕКАРСЬКОМУ ВИРОБНИЦТВІ О. М. Ободович, О. І. Чайка, О. М. Недбайло, А. Ю. Лимар
- ВИКОРИСТАННЯ МІКРОБНИХ ПОВЕРХНЕВО-АКТИВНИХ РЕЧОВИН У БІОЛОГІЇ ТА МЕДИЦИНІ Т. П. Пирог, А. Д. Конон, А. Б. Скочко
- СЕЛЕКЦІЯ АНАЕРОБНОГО ЦЕЛЮЛОЛІТИЧНОГО ТЕРМОФІЛЬНОГО ШТАМУ Clostrіdіum thermocellum 5СТ Л. С. Ястремська, О. А. Васильченко
- ОДЕРЖАННЯ АНТИГЕНУ VP7 ВІРУСУ БЛЮТАНГУ ЖУЙНИХ У ТРАНСГЕННИХ РОСЛИНАХ Nicotiana tabacum В. Г. Спиридонов, К. С. Ситник, М. Ф. Парій, Н. В. Павлюченко, Д. Ю. Рибальченко, Д. Л. Мартиненко, М. Д. Мельничук