Biotechnologia Acta

...

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Архив 2010 № 4 ПРО ОСОБЛИВОСТІ ЗМІН ЕКСПРЕСІЇ ГЕНІВ У КЛІТИНАХ ЛИСТКІВ РОСЛИН УПРОДОВЖ ДОБИ В. А. Циганкова
Друк

ISSN 1995-5537

Науковий журнал

БІОТЕХНОЛОГІЯ

Т. 3, № 4, 2010

Ж-л "Біотехнологія" Т. 3, № 4, 2010
С. 86-95, Библиогр. 45, англ.
УДК: 338.552; 576.3/.7.086.83:58

ПРО ОСОБЛИВОСТІ ЗМІН ЕКСПРЕСІЇ ГЕНІВ
У КЛІТИНАХ ЛИСТКІВ РОСЛИН УПРОДОВЖ ДОБИ

В. А. Циганкова

Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, Київ

Методом ДОТ-блот-гібридизації ДНК із РНК проведено аналіз ступеня гомології продуктів експресії генів (цитоплазматичних мРНК) з клітин листків дводольних (сої, гороху) й однодольних (пшениці, кукурудзи) рослин після відділення їх від рослин в ранній період (о 5-й год ранку) зі слабким фотосинтезом, в середній період (о 14-й год дня) із сильним фотосинтезом і в вечірній період (о 21-й год вечора) зі згасаючим фотосинтезом стосовно мРНК листків рослин, що перебували в темновій фазі (о 2-й год ночі — контроль). Показано, що різниця в популяціях мРНК між дослідом і контролем починається вже вранці

за слабкого сонячного освітлення, різко посилюється при денному освітленні (о 14-й год дня) та знижується на заході сонця. Емістим С посилює розходження між контролем та 5-годинним періодом доби до рівня 14-годинного періоду. Припускають, що ці зміни відбуваються шляхом «віяльного» переключення генів, що належать до однієї родини, але виявляють різну активність через розташування їх під промоторами різної сили (слабкої, помірної та сильної), і що шляхом такого механізму досягається пластичність (маневреність) адаптації рослин до навколишнього середовища, а емістим С вмикає гени під сильними промоторами в ранній період доби з експресією до того рівня, який спостерігається за сильного сонячного освітлення.

Ключові слова: регулятор росту рослин емістим С, популяції мРНК, фотосинтетична активність.

© Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008

 

Додаткове меню

Пошук по сайту

Навігація на сайті

Home Архив 2010 № 4 ПРО ОСОБЛИВОСТІ ЗМІН ЕКСПРЕСІЇ ГЕНІВ У КЛІТИНАХ ЛИСТКІВ РОСЛИН УПРОДОВЖ ДОБИ В. А. Циганкова

Запрошення до співпраці

Пані та понове!  Редакція запрошує Вас публікувати свої роботи на сторінках нашого журналу. © Інститут біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України, 2008. Усі права захищені. Повний або частковий передрук матеріалів журналу тільки з письмового дозволу редакції.
E
-mail для довідок: biotech@biochem.kiev.ua